Proč na kojení záleží?

15.09.2023

Kojení není jen jídlo

Všichni víme, že kojení je pro výživu dítěte to nejlepší. Mateřské mléko má zcela unikátní složení a z toho hlediska se mu nic nevyrovná. I proto Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje kojit minimálně dva roky, z toho prvních šest měsíců výlučně. Pojďme se ale podívat na další, možná dost překvapivá fakta :)

O imunitní funkci mateřského mléka bylo napsáno mnoho. Poskytuje dítěti cenné protilátky, je prevencí mnoha (civilizačních) chorob. Věděli jste ale, že v mateřském mléku najdete i kmenové buňky, které v těle dítěte cestují tam, kde je jich potřeba, a podílí se tak na jejich rozvoji a opravě různých orgánů? Nebo že obsahuje endorfiny, látky, které ulevují od bolesti a zlepšují náladu? Kojení také pomáhá regulovat spánkové cykly, což úzce souvisí s rozvojem mozku a vznikem paměti (bylo zjištěno, že kojené děti mají větší objem mozkové tkáně). Uspávání na prsu je tedy úplně normální a přirozené. Kojení ale prospívá i ženám, chrání je před vážným onemocněním prsou, reprodukčních orgánů, nemocemi srdce  a cév.

Kojení, vztahy a emoce

Kojení je také prostředkem utváření a upevňování vztahu s maminkou. Děťátko je zcela odkázané na její péči a chce s ní být v neustálém kontaktu. Bezpečná vztahová vazba je důležitá pro normální psychický vývoj a snadnější výchovu dítěte, posiluje odolnost vůči stresu. Dítě se zdravou vazbou svojí matce bezmezně důvěřuje. Postupně se od ní samo vzdaluje, ale se neustále ujišťuje o tom, že je nablízku.

Velmi důležitou funkcí kojení je regulace emocí. Co si pod tím představit? Dítě svou emoci neumí popsat slovy (ruku na srdce, někdy to nejde ani nám dospělým). Nedokáže svůj strach nebo hněv samo ovládat, protože jeho mozková kůra ještě není dostatečně vyzrálá. Je emocí zcela zahlcené - veškerou moc nad jeho chováním přebírá evolučně nejstarší část mozku, amygdala. Nemůže se zastavit                  a zamyslet se nad možným řešením situace, to zvládne až kolem pěti nebo šesti let.

Dítě proto utíká zpět do bezpečí máminy náruče a potřebuje, aby mu pomohla se uklidnit. Kojením se uklidňuje, pomáhá mu překonávat strach z neznámého nebo zpracovat nepříjemný zážitek. Děti se typicky chtějí kojit po tom, co spadnou nebo se uhodí nebo po záchvatu vzteku. Důležité je dítě i s jeho emocí přijmout. Ta potom může v klidu odejít a dítě se znovu cítí sebejisté a milované.